0 521 visningar

5 svar

kan nån hjälpa?

Farbror Bosse

10 okt 2008 kl. 21:55

Nr1 luktar salmiak lång väg i skogen.
Nr2 lyser rosa i mängd..

0

Irene A

10 okt 2008 kl. 21:59

1. borde vara dofttrattskivling, Clitocybe fragrans
2. beskvaxing, Hygrophorus erubescens

0

Farbror Bosse

10 okt 2008 kl. 22:00

luktar jäkligt gott den lilla rackaren.ätbar?

0

Irene A

10 okt 2008 kl. 22:03

Dofttrattskivling är ingen matsvamp. Den smakar inget, inte som den luktar i alla fall..

0

Hans Myhre

10 okt 2008 kl. 22:03

Ingen av dom er ätbara..

0

Farbror Bosse

10 okt 2008 kl. 22:05

Tack för hjälpen.Får lukta vidare bara då:)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone