0 254 visningar

7 svar

Ut i skogen ska vi gå, trallallala

Marixia

12 okt 2008 kl. 08:35

Ska gå med några vänner idag! Är det några fler som håller på och packar ryggisen?

0

Tina Nordberg Kolsva

12 okt 2008 kl. 09:04

Ja jag har packat.

0

Robban O-hamn

12 okt 2008 kl. 09:06

Funderar på att sticka en sväng innan dom andra vaknar.

0

"JAS" Helsingborg

12 okt 2008 kl. 09:38

Det tar lite tid innan övriga i familjen har gjort sig klara men jag har fixat frukost, matsäck och packat bilen så nu väntar jag bara på de övriga. Voms Furu är siktet inställt på idag, lätt att gå för barnen och lindrigt för hälsenan. lycka till ni andra.

0

Nina A

12 okt 2008 kl. 09:49

Jajamen! idag ska jag plocka de svarta trumpeter jag inte hann plocka förra veckan.om något är kvar hoppashoppashoppas

jobbigt att jobba heltid,man kan ju inte plocka svamp i mörker

äntligen helg:)

0

Solis

12 okt 2008 kl. 10:00

Har redan varit ute en sväng. Första gången i mitt liv jag kommit hem med helt tom korg, men gav mig den på att bara plocka svarta trumpeter vad jag än såg på vägen. Nu ska jag ut i skogen igen men för att köra hem lite ved. Vem vet vad man hittar på vägen ....

0

Brenko

12 okt 2008 kl. 10:21

Jag ska åka till mitt före detta sommarställe 12 mil härifrån och hälsa på lite folk. Men den största drivkraften för utflykten är ärligt talat att jag ska vittja mina ställen för svart trumpet. :D

0

Jan A, Uppsala

12 okt 2008 kl. 12:48

Är just hemkommen från första turen. Resultat: röksling, vinterskivling, silkesmusseron m.m. och en skum, halvstor fjällskivling som ska fotas inne också, innan den visar upp sig! Solen var besvärlig, likaså mäktiga mängder med mygg!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone