0 464 visningar

10 svar

Vaxing?

NadaL, Umeå

14 okt 2008 kl. 20:09

Har svårt att avgöra vilken vaxing hittade vi och så är det delade åsikter här hemma.
Tacksam för förslag.

0

Michael Krikorev

14 okt 2008 kl. 20:14

Ser ut som frostvaxing.

0

Michael Krikorev

14 okt 2008 kl. 20:16

...och ÄR frostvaxing vågar jag nog påstå ;-)

0

gunhild i Kåddis

14 okt 2008 kl. 20:24

Grattis Nada dom är jättegoda!

0

Färgvarianter Frostvaxing?

Tanja i Gagnef

14 okt 2008 kl. 20:24

Har Frostvaxingen stora färgvariationer? De som växer i “min” skog är varamare bruna på hatten och har gulaktigare skivor. (Det är en äldre, mossig granskog med inslag av tall)

0

Färgvarianter Frostvaxing?

Salasias

14 okt 2008 kl. 20:29

De frostvaxingar jag vågar plocka är allt ifrån grå till orange och nästan röda, med alla möjliga varianter däremellan.

0

Färgvarianter Frostvaxing?

Tanja i Gagnef

14 okt 2008 kl. 20:32

OK, misstänkte att de kunde variera rejält. Brukar iofs bara titta på dem (vackra!) har plockat o stekt en gång o de var riktigt läbbiga!! Slemmiga o smaklösa. Tur att smaken är som baken så kanske nån annan kan gå och plocka Frostvaxingar efter mig ;-)

0

Geraldine Vällingby

14 okt 2008 kl. 20:33

Grattis Nada! Jag hittade också en sådan i söndags, som jag frågade om id här på FORUMET igår. Min var lite gulare i tonen under och något brunare hatt. Kolla gärna min tråd Vaxskivling?

0

Färgvarianter Frostvaxing?

Michael Krikorev

14 okt 2008 kl. 20:36

Ja, frostvaxing är ganska variabel i färgen. Ibland är fot och skivor vita, ibland gula, ibland med mer eller mindre röda fläckar.

Frostvaxing (Hygrophorus hypothejus)

0

Färgvarianter Frostvaxing?

Tanja i Gagnef

14 okt 2008 kl. 20:50

Verkligen variabel! De i “min” skog har riktigt gula skivor, som de längst till höger på din bild Micke.

0

Färgvarianter Frostvaxing?

NadaL, Umeå

14 okt 2008 kl. 22:12

På samma ställe(stigen i granskog) hitade vi mera gulare vaiant av frostvaxingar och då blir man lite fundersam,men nu vet vi.
Tackar för hjälpen.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone