Det var faktiskt inte i Vällingby. Jag hade lånat en bil och åkt lite nordväst och hamnat utanför Bro där jag hittade dessa. F ö hittade jag inte så mycket svamp så med hänsyn till tid och resekostnader blev mina stackars trattisar och kantareller bra mycket dyrare än dom som man köper på Hötorget.
Om du ändå åker till Bro kan du nästa gång (säsong) fortsätta en bit till. Bålsta, sväng av till höger och följ 263:an till Ekilla. Sväng in till vänster och följ rid och traktorvägen (mitt genom en bondgård) fram till skogsbrynet i Hällby. Lite krångligt att hitta ditt men man blir rikt belönat i valutan svamp.
Du kan Skriva ut karta via Eniros karttjänst.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.