0 307 visningar

3 svar

hjälp med svampart???

tommy p

20 okt 2008 kl. 16:23

Har fotat en svamp som växer på alm, ca 50cm hög och ca35cm bred
kan inte hitta den i någon av mina svampböcker. mvh tommy

0

Hans v E

20 okt 2008 kl. 21:05

Jag kan faktiskt tänka mig att det är en mycket gammal, halvrutten grentaggsvamp (Climacodon septentrionalis).

0

tommy p

20 okt 2008 kl. 21:35

tackar så mycket för info.
tommy.

0

Bo E

21 okt 2008 kl. 13:03

Instämmer!

Hittade den arten på lönn för en tid sedan och fick hjälp via guiden.

Ditt fynd liknar den fast ännu större och betydligt mörkare i färgen vilket då troligen beror på ålder!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone