0 284 visningar

4 svar

Namn på liten svamp?

H-O T på Hvilan

25 okt 2008 kl. 20:36

Naturreservatet Linnebjär strax utanför Lund. Liten svamp på björklågor bild 1 & 2, kan inte lösa vad det är. Samt ett som jag tror skinn, bild 3, också på björk, luktar lite otäckt.

0

H-O T på Hvilan

25 okt 2008 kl. 20:37

Missade att begära bifoga bilder

0

Gula

25 okt 2008 kl. 21:12

Kan den första vara klyvblad??

0

EG

26 okt 2008 kl. 09:06

förslag på 1 kantarellmussling

0

Hans v E

26 okt 2008 kl. 09:42

Inte klyvblad. Tror också kantarellmussling. Eller någon Crepidotus.
Vem klarar skinnet?! Phlebia (vaxskinn)?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone