0 944 visningar

2 svar

Stinksvampar

Tony J

29 mar 2006 kl. 12:43

På huvudsidan finns en länk där ätande av stinksvamp (när de fortfarande är “häxägg” förordas)
Är det något som experterna här på sidan också förespråkar och framför allt finns det någon risk att förväxla det med något giftigt.

0

Lena M

29 mar 2006 kl. 12:56

Jag blev nyfiken och läste artikeln som var intressant.Tror inte att jag vill prova och har aldrig sett den vad jag kan minnas. Lena

0

Bo E

29 mar 2006 kl. 15:57

I mina trakter brukar finnas gott om stinksvamp. De verkar trivas i lite vildvuxen gärna sank lövskog.

Det gäller ju bara att hitta dem medan de ännu är geléfyllda ägg!
Vill minnas att man som barn lärde sig skillnaden mellan dem och de sporfyllda äggsvamparna genom att bryta titta och…smaka faktiskt.
Minns inte att det smakade något annat än lite kall gelé...ska prova igen om jag hittar några lämpliga “ägg”!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone