0 430 visningar

13 svar

Med risk för en dum fråga...?

anithau

28 okt 2008 kl. 19:04

Vad beror det på att undersidan av björktickan ser ut som den gör på bilden?

0

Jan A, Uppsala

28 okt 2008 kl. 19:13

En gissning; den är gammal.

0

anithau

28 okt 2008 kl. 20:02

Den kan vara en bra gissning.
Tack för den.

0

Erik

28 okt 2008 kl. 20:10

Den gissningen köper inte jag. Har då aldrig sett en gammal björkticka, eller för det annan gammal ticka, med dessa vindlingar som inte har växt så av sig självt. Tycker den ser nästan luden ut på översidan också. Någon annan art eller en mutant?

0

Irene A

28 okt 2008 kl. 20:23

Nog är det en björkticka, och nog är det ovanligt att porlagret ser ut så där, men det händer. Jag har även sett andra tickor med en sådan oregelbunden tillväxt av porväggarna, men jag vet inte vad det beror på.

0

anithau

28 okt 2008 kl. 20:26

Erik!
Det syns ju gamla björktickor ovanför.
Den här tickan som jag fotade idag, den kändes faktiskt lite luden.
Den växer på en låga med många björktickor, och jag fotade dem i vintras, men ingen såg ut då som den här gör idag. Jag blev fundersam. Därför lade jag in den här på forumet.

0

anithau

28 okt 2008 kl. 20:27

Tack Irene!
Ditt svar kom medan jag skrev mitt inlägg. Då var det hela klarlagt.

0

Vad är det som är konstigt?

"JAS" Helsingborg

28 okt 2008 kl. 20:32

Ja, vad är det som är konstigt?

0

Erik

28 okt 2008 kl. 20:34

Intressant!

0

Vad är det som är konstigt?

"JAS" Helsingborg

28 okt 2008 kl. 20:36

Jaha, medan jag letade fram mina bilder så han det bli en del svar, pricis som Irena så har jag fotat Björktickor som har detta utseende av porlagret.

0

Bra fråga

Hans v E

28 okt 2008 kl. 23:31

Jag vill bara säga att det var inte alls någon dum fråga, det var en mycket bra fråga.

0

Bra fråga

anithau

29 okt 2008 kl. 06:53

Tack för den kommentaren, HANS.

0

Bra fråga

"JAS" Helsingborg

30 okt 2008 kl. 23:24

Jaha men inget bra svar har du fått på din fråga och eftersom jag har sett likadana så har inte jag eller blivigt klokare, synd men vi får väl hoppas på framtida forskning.

0

Bra fråga

svampstaff

1 nov 2008 kl. 00:44

Det är med tickor som med gamla damer!Hänghaka med lite lurv på..inget konstigt alls..

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone