0 392 visningar

7 svar

Hur är det med frostvaxingarna?

Salasias

1 nov 2008 kl. 20:54

Triggas de igång nu efter frosten, eller fryser de till slem? Jag har varit på ett ställe där jag plockade litervis i fjol, men i år inte en enda där. (dock lite på andra ställen).
Om det inte blir snö, kommer det att finnas frostvaxingar så här sent?

0

Birgitta D

1 nov 2008 kl. 21:06

Ja plockade sent förra året. Har tyvärr bara hunnit vara där en gång i år fanns mycket smått för ett antal veckor sedan men nu ligger snön över snyft.

0

Lena M

2 nov 2008 kl. 19:30

Jo då de finns här i Gästrikland trots ett par cm snö. De jag såg idag var verkligen långfotade, hela 14 cm mätte foten på den översta.

0

Salasias

2 nov 2008 kl. 19:41

Kul Lena. Det var ungefär det jag ville veta, om de triggas av en frostnatt och sedan måste ha mildväder för att leva vidare, eller om de tål att frysa och tina om och om igen.

0

Jan A, Uppsala

2 nov 2008 kl. 20:34

Har ännu inte hittat nån, men hoppas fortfarande. 2006 plockade vi ända in på 2007.

0

BirgittaD

3 nov 2008 kl. 09:52

Har de vuxit genom snön. Då skall jag ge mig iväg och kolla mitt bästa ställe.

0

Jea

3 nov 2008 kl. 09:55

Ursäkta en novis, men var hittar man dom? Gräver man i snön, eller hur går det till? Jag skulle vilja pröva att leta men vet inte hur jag gör då jag aldrig plockat svamp på vintern. Tack på förhand.

0

Salasias

3 nov 2008 kl. 19:59

Det får nog lov att vara snöfritt, men det jag undrade var egentligen om de överlever frysa/tina/snö/regn… Som sagt förra låtsasvintern plockade jag svamp till långt in i januari…

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone