0 462 visningar

7 svar

Svampars upptag av ämnen ur jorden?

Svampsmurfen

11 nov 2008 kl. 10:16

Hur ligger det till med svampar och upptag av ämnen ur jorden?
Champinjoner ska tydligen vara extra bra på att ta upp kadmium, ametistskivling på att ta upp arsenik, men hur är det med övriga svampar? Och vilka är tex extra bra på att ta upp cesium?

0

gunhild i Kåddis

11 nov 2008 kl. 10:24

0

Svampsmurfen

11 nov 2008 kl. 10:31

Oj, min favorit rimskivlingen verkade stå för den med mest upptag.

Stämmer det att förvällning hjälper mycket för att få bort cesium? (läste det i en gammal svampbok, men vet inte hur det ligger till med det nu)

0

ÖJÅ

11 nov 2008 kl. 12:53

Min morfar åt inte svamp.Han tyckte de va bara nå skitvatten som dragits opp från jorden.Kanske han hade rätt. Men själv äter jag svamp.

0

Bo E

11 nov 2008 kl. 13:08

Kan det vara så att äldre tiders motvilja mot svampförtäring grundar sig i att man inte som vi hade samma möjlighet att söka kunskap i svamplitteratur etc.
Enda metoden att undersöka en svamps matvärde var att äta den och prova. Inte så trevligt om det nu råkade vara en giftig art.

0

ÖJÅ

11 nov 2008 kl. 13:13

Det är ju mycket möjligt att de begrep att svampar va dödliga. Men nu har vi ju kunskap om att vissa går att äta.

0

buffy

11 nov 2008 kl. 16:03

Det finns mkt av värde att hämta ur gamla tiders “allmogekunskap”, men det förekom också en massa vanföreställningar, som att kött, fisk och ägg var det enda i maten som innehöll någon näring av värde, resten var bara bukfylla. I en gammal husmorsbok jag har rekommenderas man t ex att färga håret med blymönja samt att genast döda varje daggmask man hittar i sitt trädgårdsland eftersom dessa skadedjur äter upp växternas rötter.

0

Svampsmurfen

12 nov 2008 kl. 12:24

Vad härligt att vetenskapen går framåt, och så får man alltid hoppas att folk inte dödar daggmaskar nuförtiden.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone