0 361 visningar

3 svar

regn och blåst

Lena M

18 nov 2008 kl. 11:24

här i Gästrikland och jag eldar i både kökspannan och kaminen.
I väntan på bättre tider kanske någon kan säga vad jag har växer på stubbar här på gården. Jag tycker att de set ut som någon slags mussling, bara ett par cm stora och vita, känner ingen doft ?
Och ang tidigare fynd av pipklubbsvamp,rödkrös och ev.blek vinterskivling i vilken kategori rapporterar jag dem, “övriga eller sällsynta ” ?
Ha en bra dag i stugvärmen för det verkar vara ruskväder över hela vårt avlånga land.

0

Bo E

18 nov 2008 kl. 12:11

Hej!

Jag rapporterade just grönmusslinmg.
eftersom jag inte vet dess matvärde fick det bli under “övriga”.
Där skulle jag nog lägga pipklubbsvampen, men egentligen vet jag inte så mycket om arters utbredning utan bara vilka jag själv känner till, och de behöver ju inte vara vanliga för den skull?

Om det är blek vinterskivling så var den väl sällsynt, vill jag minnas från den diskussionen igår?

0

Lena M

18 nov 2008 kl. 12:20

Tack för svar Bo E, väntar lite och ser om det är någon fler som vill komma till tals i frågan.
Trist väder, eller hur !

0

Bo E

18 nov 2008 kl. 12:32

rödkrös är sällsynt läste jag just under inlägget där du har en bild på det!

Jodå, vädret kunde vara bättre, men hellre blåst och regn än kyla med snöblask och halka!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone