Stridslusten växer med våren! Hoppas att slippa se ett enda inlägg som handlar om vad den svage kallar för gula kantareller.
Allt är sent i år så det innebär att svampsäsongen blir kraftigt försenad. KJ beräknas börja poppa upp runt Alla Helgons Dag och trattkantareller runt hjul.
Vilken fart det blev nu på flera gamla bekanta signaturer på guiden!
Det tycker vi är trevligt nu när det varit så dött.
Får ändå tacka Lena M, J. Krumlinde och Irene A. plus några till som hållit sig kvar över värsta döperioden.
Nu börjar väl i alla fall murkelrapporterna dugga tätare!
Tack för det bergatrollet !
I och med att jag köpte mig nya svampböcker växte nyfikenheten, så jag passade på att fråga och fråga. Så jag säger också “tack” till de som ställt upp med svar.
Det är så roligt att flera krupit fram ur idet, så det blir lite debatter och information. Lena
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.