0 195 visningar

1 svar

Stenmurklor

Monica Anderson

15 maj 2006 kl. 10:41

Jag plockade och gjorde som man “ska” med dom och efter några månader tog jag fram dom ur frysen och gjorde en god sås. Efter 4-5 timmar blev jag så dålig att jag fick bo på toa! Kraftiga kräkningar och hemsk diarre i flera timmar. Blev så dålig att jag fick ringa 112 på natten. ALDRIG MER att jag äter murklor!

0

Lena M

16 maj 2006 kl. 14:36

Hej Monica.

Jag har ingen aning hur du kunde bli så sjuk. Kokade du av dem ordentligt? Kanske du är allergisk mot murklor ?
Själv har jag plockat och ätit dem i ett tjugotal år, om än i liten mängd,
Men det finns ju så många arter som är goda, så satsa på dem för säkerhetsskull. lena

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone