0 1433 visningar

7 svar

Gullkrös..

svampstaff

2 dec 2008 kl. 01:51

Är gullkröset hotat i Sverige oxå?Läste att det var det i Finland..krös nr.2 hittade jag igår, ihop med brunkrös och limsvampen.

0

brunkrös..

svampstaff

2 dec 2008 kl. 03:20

Blir konfys!
bild1:Vad är skillnaden på brunkrös och snurrkrös??

0

Ekkrös..

svampstaff

2 dec 2008 kl. 03:27

Ja jälar…
ja som trodde det var limsvamp?
Men det lönar sig att lära hela tiden..
Alla tre krösen igår eftermiddag..

0

Irene A

2 dec 2008 kl. 07:59

Gullkrös är inte hotat, varken i Sverige eller Finland.

När brunkröset ser ut som på bilden, håller jag med om att det är knepigt, men det är i alla fall mer vindlat och bladigt än snurrkrös (som dessutom nästan bara växer på sälg/vide och asp).

0

svampstaff

2 dec 2008 kl. 12:48

Konstigt?Läste det i natt när jag googlade runt.Men det spelar ingen roll:) ser dom ganska ofta, så sällsynta är dom ju inte här iaf.

0

Bo E

2 dec 2008 kl. 13:21

Jodå, jag såg ett härom veckan oxå.
Fast jag brukar bara rapportera matsvamp eller ställa frågor om jag hittar nåt nytt o okänt.
Men visst finns det gullkrös i Närke oxå

0

Snurrkrös..

Hans v E

2 dec 2008 kl. 16:26

..har fått sitt namn av den genom sin koniska form liknar en uppochnedvänd snurra, vilket i detta fall avser en gammaldags barnleksak, en sån som man snurrar igång och som sen håller sig snurrande av centrifugalkraft(?).

Vad sägs om den förklaringen?

0

Snurrkrös..

svampstaff

2 dec 2008 kl. 19:34

Klockren Hans:) då vet jag vad jag vad ja ska titta efter..
Ekkröset var ju typ sånt. Äckliga geleklumpar utan styrsel..som en otränad soffpotatis:)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone