0 1236 visningar

5 svar

Ögonskål

Nilla59

7 dec 2008 kl. 14:13

Ni som visar bilder på Ögonskål har ni hittat den nu i december? Är det någon som har lust att berätta lite om dessa vackra svampar?
Har vi flera sorter i Sverige? Var växer de?  Finns de i hela landet? Det skulle vara kul att få reda på lite fakta om dem.

0

Irene A

7 dec 2008 kl. 15:10

Släktet Scutellinia har ca 25 arter i Norden, men än så länge har inte så många arter hittats i Sverige (endast 6 arter i Ekologiska katalogen).

http://www-umea.slu.se/miljodata/webrod/ekkatsv/svsok.asp?metod=1&art=Scutellinia

Den vanliga ögonskålen, S. scutellata, kan man bara känna sig någorlunda säker på om skålen är riktigt röd och stor, d.v.s. uppemot 15 mm bred, och har mörka ögonhår som är uppåt 1,5 mm långa.

Andra arter är oftast mindre och har antingen andra färger (mer orange eller brunaktiga), eller kortare eller blekare hår.

För att vara helt säker krävs mikroskopering av håren och sporerna (förhoppningsvis mogna sådana).

Exempel på förväxlingsarter är Scutellinia cejpii, pilatii, trechispora m.fl.

0

Nilla59

7 dec 2008 kl. 17:03

Tack Irene!
Är inte Scutellinia trechispora klotsporig ögonskål så att säga en ögonskål?
Vet du var de växer?
Det verkar som om S. scutellata är allmän så då finns det chans att någon gång få träffa på den.
Sen är nog ett mikroskop en bra investering om man skall vara säker på vissa svampar.

0

Irene A

7 dec 2008 kl. 17:50

Man brukar kalla alla Scutellinia-arter för ögonskålar. Även om en del fynduppgifter av ögonskål säkert har varit andra arter än scutellata, tror jag att det är den vanligaste.
Den klotsporiga har jag hittat på Gotland en gång, på marken - extremt kalkrikt just där.

Annars är vissa av arterna sydliga, andra är mest funna i alpin miljö. Av någon anledning är de flesta av arterna som är kända från Norden, hittade i Norge. Antingen har de en speciell miljö för dem där, eller någon eller några mykologer som verkligen har gått in för att försöka skilja dem åt..

0

Nilla59

7 dec 2008 kl. 18:15

Tack igen för dina utförliga svar. Det är så roligt att få veta mer.

0

Hans v E

7 dec 2008 kl. 19:41

jag har förutom scutellata sett crinita som är gul med kopparfärgade hår, subhirtella som växer på lerig mark, kergulensis och torrentis.
Andra orangeröda, håriga släkten är Cheilymenia (borstskålar) där flera arter växer på djurspillning, Anthracobia (kolskålar) som växer på brändmark och Melastiza (liten mönjeskål).

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone