0 265 visningar

7 svar

Dagens

Tina Nordberg Kolsva

7 dec 2008 kl. 20:25

Tog en tur i ett snöfritt hässle, hittade många sorter. Räknat till 47 olika arter. Tickor , skinn, krös mm.mm.
Blev ganska förtjust i borsttickorna som samsas med vad jag tror är vårtkrös.Undrar om en liten mus använt den som dass?
Gullkrös står alltid högt hos mig.
Vårtplättarna kan man inte bara gå förbi, även om man sett dem mååååååååånga gånger förut.

0

"JAS" Helsingborg

7 dec 2008 kl. 20:35

Så då var herren med dig idag i alla fall. Kul med en så rik svampskog och fin bilder som vanligt Tina. Jag läste lite om Vårtkröset och det skall vara vanligast i östra Sverige och det är klart att din skog ligger i östra delen av landet, jag lär nog inte hitta den här och det är rätt ont om Asp oxå. Får väll hoppas på tö när jag är i Gävle vecka 9 men det är nog för mycket begärt =(

0

anithau

7 dec 2008 kl. 21:11

Tina, Tina!
Jag vet inte hur du bär dig åt, för då skulle jag göra likadant.
Jag blir religiös när jag ser dina bilder. Helt underbart.

0

Enelie, Linköping

7 dec 2008 kl. 21:28

Ja du, Tina!
Dina bilder är beroendeframkallande.
Tack för dagens.

0

BirgittaD

7 dec 2008 kl. 21:59

Helt underbart Tina. Jag blir salig av att titta på dina bilder.

0

Jan A, Uppsala

7 dec 2008 kl. 22:10

Inte dumt med ett hässle Tina! Fina svampar och bilder. Var i “mitt” hässle i regnet i går, men det var rema skymningen, Hade säkert varit bättre idag!

0

Hans v E

7 dec 2008 kl. 23:28

Är det vårtplätt?!
Jag trodde först du hittat det sällsynta rödkröset igen!

0

Tina Nordberg Kolsva

9 dec 2008 kl. 11:50

Jag tycker det ser ut som vårtplät, små och hårda.Rödkrös har jag aldrig hittat.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone