0 326 visningar

5 svar

Missfoster på Hassel?

"JAS" Helsingborg

11 dec 2008 kl. 12:48

Mjuka och “lösa” i köttet, det fanns 6 st olika. jag mistänkte eventuellt Judasöron men de går inte på Hassel, så vad kan det vara? 3-4cm långa.

0

Bo E

11 dec 2008 kl. 13:37

Mystiska skapelser!

Aldrig sett nåt liknande!

Finns det nån “stjärna” som kan art- släkt-bestämma dessa?

0

Irene A

11 dec 2008 kl. 15:26

Jag är ganska övertygad om att det är samma som jag har hittat på al:
http://www.grzyby.net/clavariadelphus-fistulosus-var-contortus.htm

- alltså en variant av pipklubba (utan något eget svenskt namn).

0

"JAS" Helsingborg

11 dec 2008 kl. 16:11

Ja varför inte Irene, jag kan ha tagit fel på trädslaget det var lite skummt och jag hastade bar förbi egentligen.

0

Irene A

11 dec 2008 kl. 16:29

Inget konstigt, det är ofta samma arter på al och hassel, och den där kan säkert växa på lite av varje.

0

"JAS" Helsingborg

11 dec 2008 kl. 18:18

Ok bra, jag var nästan 100 på att det var hassel. Tack Irene!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone