Hoppas ni som jag att finna och prova några nya arter denna säsong ?
Isåfall vad ? Vore kul att höra era önskemål.
Själv vill jag prova blomkålssvamo och goliatmusseron vore inte fel .
Jag vill gärna se jordstjärnor. Och det finns så många vackra tickor och taggsvampar som det vore intressant att se live. Lena
här har du goliatlokalen , bara åka dit å leta
Reg. nr. F13886
Artnamn Tricholoma nauseosum (A. Blytt) Kytöv.
Bestämningar Conf Klas jaederfeldt
Typinformation
Insamlare comm. Mary-Anne Ståhl
Datum 2000-08-05 - 2000-08-07
Lokal Småland - Halland, vid väg 117 Knäred -Halmstad Skogaby vid en sjö
Kontinent Europe
Land Sweden
Landskap/region
Socken
Växtmiljö i anslutning till granskog som gallrats
Exsickat
Birgitta: Titta i länek som bifogas längst ned. Där finns det bilder på goliatmusseronens växtplatser i södra delen av landet (söder om Norrland).
Sök upp en hällmark med gammal tallskog under augusti ett år när det regnat rätt mycket så tror jag att du kommer att hitta goliatmusseron.
Jag har själv hittat den utanför Nyköping på liknande marker som det finns bilder på i länken.
http://www-mykopat.slu.se/Newwebsite/ex/Lotta/bilder5.htm
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.