0 725 visningar

7 svar

Skålsvamp

Joachim Krumlinde

18 dec 2008 kl. 16:33

Den här växer på avsågad boklåga, varje skål högts 0.5 mm i diameter. Kan det vara Bisporella pallescens? Den ska, enligt litteraturen, växa ihop med en imperfekt svamp Bispora antennata, som skulle kunna vara det svarta på bilden.

0

Jochen dreml

18 dec 2008 kl. 16:42

Nääää svampstaff det är det inte.

0

anithau

18 dec 2008 kl. 18:48

Joachim Krumlinde är INTE
Svamstaff

0

anithau

18 dec 2008 kl. 18:49

Svampstaff ska det stå inte svamstaff.

0

Joachim Krumlinde

18 dec 2008 kl. 19:38

Tack för det, anithau, men jag skulle föredra en åsikt i sakfrågan.

0

"JAS" Helsingborg

18 dec 2008 kl. 22:00

Hej Joachim! Jag har bild på en vit skål på boklåga. Artbestämd av Sven-Åke för någon vecka sedan, kan det vara samma?

0

"JAS" Helsingborg

18 dec 2008 kl. 22:02

Ja, ja Du kanske vill ha namnet oxå Lachnum impudicum.

0

Joachim Krumlinde

18 dec 2008 kl. 23:14

Hej JAS. Tror inte Lachnum, de är håriga på utsidan vad jag vet. Men tack för förslaget, jag tror fortfarande mer på Bisporella.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone