0 763 visningar

7 svar

Svamp i Närke

Bomans_fru ada

18 dec 2008 kl. 19:01

Här kommer det en god och nyttig matsvamp.
Nerkusalia fabula

0

Robban O-hamn

18 dec 2008 kl. 20:48

Den bilden är väll nästan 50-tal.

0

hotstaff

18 dec 2008 kl. 20:58

Dit åkte man på skolresa:).Och kexfabriken…

0

Bo E i Örebro

19 dec 2008 kl. 10:07

Kollar man omgivningarna så ser man att bilden inte är nytagen.
Troligen ett vykort från Svampens första stolta dagar.
Har oxå minnen av att jag var uppe i den i tidig barndom.
Var faktiskt uppe i den igen nu i somras för att visa ett par kompisar utsikten.
Fantastisk utsikt. Men hu vad det blåste…

0

Marie L

19 dec 2008 kl. 10:23

Även mer ovanliga svampar i Örebro län uppmärksammas. Kanske kan någon bidra med information?

http://goliatmusseron.zoomin.se/blogg/permalink-20080911-118283.html

0

Bo E

19 dec 2008 kl. 11:11

Nej, har tyvärr aldrig sett denna.
Håller med om att rätt terrängtyp kan finnas, men har för mig att goliat inte trivs i skogsbruksområden.
I de mer orörda bergiga områdena borde den kunna finnas. Det finns ju t ex naturreservat i både Bergslagen och Tiveden där skogsbruk inte förekommit på lång tid.
Kanske inte svampletarna hittat dit heller.

0

svampstaff

19 dec 2008 kl. 23:36

Jodå den finns i östergötland oxå.Allt handlar bara om raska ben, och vilja…Hoppas bli den första att rapportera från östergötland.
bergen i kålmården?Finns hur mt. kala tallhedar med lavar som helst i länet, det handlar bara om spring, o spring…rör man sig inte, hittar man inget:)

0

Henrik S

20 dec 2008 kl. 08:01

Markerna där goliaten växer i mellersta och södra Sverige utgörs väl så vitt jag vet främst av hällmarker med tall. Såna marker brukar ju skogsbruket beteckna som impediment och de lämnas oftast orörda vid avverkningar. Se bild i länken.

http://goliatmusseron.blogspot.com/2008/07/vxtplats-fr-goliatmusseron-i-mellersta.html

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone