0 375 visningar

8 svar

från idag.

"JAS" Helsingborg

18 dec 2008 kl. 22:05

Det blev en snabb runda i skogen bakom Väla köpcentrum idag bara för att fota “slemsvampen” som jag har i en annan tråd men så klart så snubblar jag över lite andra svampar oxå. Så är det Snurrkrös på Ask i första serien? Jag tror det i alla fall.

0

"JAS" Helsingborg

18 dec 2008 kl. 22:07

Sedan är frågan om det är kantarellmussling i de nästföljande 2 serierna?

0

"JAS" Helsingborg

18 dec 2008 kl. 22:08

Ovansidan

0

"JAS" Helsingborg

18 dec 2008 kl. 22:10

serie 4 Denna ser ut som om det oxå kunde vara Kantarell mussling men är osäker, denna växer på Hassel och ser lite torr och slokande ut.

0

hotstaff

18 dec 2008 kl. 22:10

Jo det är snurrkeös!
Vänta du Jas tills imorrn:)
Har jobbat, och lagt in golv i hallen!!!
Imorrn har jag spanat in en ny skog på Eniro!?
Svartåns gamla orörda skog…kommer väl plura en del:) Men va fan..gör man inte för det dolda?

0

"JAS" Helsingborg

18 dec 2008 kl. 22:13

Hej på dig, så det är i hallen du har varit de senaste dagarna, jag undrade vart du tagit vägen. Lycka till i morgon då.

0

Tina Nordberg Kolsva

19 dec 2008 kl. 14:45

Kantarellmussling Ja.

0

anithau

19 dec 2008 kl. 16:11

Gud, vad ni hittar mycket läckert därnere i södra Sverige.

0

BirgittaD

19 dec 2008 kl. 20:59

Här håller vi på och läser alla kurser snart som ges på Umeå Universitet. Ni andra Jas med flera är ju så mycket duktigare, hittar så mycket mer. Kan det vara så att projektarbetena tar för mycket tid. Skall snart bara gå ut och titta.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone