0 413 visningar

4 svar

Sparade bilder

Tina Nordberg Kolsva

3 jan 2009 kl. 11:42

från i höstas.
1. Kan det vara Linbladia turbulina, inte är det väl en vätte som haft fest och lämnat rysk kaviar på en stubbe?

2. På en rotvälta inne bland rötterna. Funderar på Arcyria nutans.
3. Någon skål eller små gullkrös på tillväxt ca 2-3 mmm.
Vilda gissningar.

0

Irene A

3 jan 2009 kl. 13:56

1. Lindbladia tubulina
2. Arcyria nutans, ska kanske heta Arcyria obvelata numera, eftersom det namnet är äldre (obvelata från 1770, nutans från 1791)
3. sådana har jag ofta brottats med, men aldrig lyckats få till något annat än ett mycket tidigt stadium av gullkrös.
Det finns andra små Tremella-arter som parasiterar på diverse svampar och lavar, men jag har inte lyckats hitta någon annan i mina böcker som ska bli mer än en millimeter stor.

0

anithau

3 jan 2009 kl. 14:35

Finns det något svenskt namn på Lindbladia turbulina? Var hittar man bild på den om man inte vet svenskt namn och inte det latinska?

0

Irene A

3 jan 2009 kl. 14:48

Vill man ha det svenska namnet på någon art, kan man t.ex. använda ekologiska katalogen:
http://www-umea.slu.se/miljodata/webrod/ekkatsv/svamp1.asp
och skriva in det vetenskapliga namnet.
I det här fallet hittar man den inte, eftersom den finns där under namnet Lindbladia effusa (och saknar svenskt namn).

Det är en fördel att söka bilder på det vetenskapliga namnet, eftersom det blir många fler träffar på det, men det ska vara rättstavat också: Lindbladia tubulina, inte Linbladia och inte turbulina…

0

Tina Nordberg Kolsva

3 jan 2009 kl. 15:41

Tackar för det, kul att jag fixade det ganska bra. Det är alltid skönt med ert stöd.
Ska inte glömma Lindbladia.Hur utvecklas den vidare, hade tänkt göra en uppföljare men hittade den inte.Härdanefter är det granna markörband som gäller.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone