0 232 visningar

3 svar

Fluorecens

Bess

8 jun 2006 kl. 09:30

Jag har märkt att samma svampart, plockad på olika ställen skiljer sig avsevärt åt i UV-ljus. Jag tror att det finns fler variationer än vad vi känner till inom samma art. Finns det någon forskning på detta område?

0

lightning cobra

8 jun 2006 kl. 11:31

UV-ljus har förmåga att framkalla färgförändringar hos vätskor.
Då svamp består till stor del av vatten men i olika koncentration p g a väderlek och andra fuktförhållanden kan detta vara en enkel förklaring till att svampars färg varierar i UV-belysning.

0

Bess

8 jun 2006 kl. 22:13

Finns det verkligen ingen som känner till forskning på detta område? Jag kanske var lite oklar i min frågeställning, men jag avsåg sporbilder.

0

blue lightning

9 jun 2006 kl. 16:10

Menar du att sporbilder från samma art kan få olika färg under UV-ljus?

Kan det bero på underlaget som sporerna lagts på?

Olika material och färgnyanser kan ge mycket olika effekter i UV-ljus.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone