0 343 visningar

8 svar

Irene A* /den kunde du?

"JAS" Helsingborg

8 jan 2009 kl. 22:54

Gud vad jag har letat bland trådarna men tji igen. Jag är hundra på att jag hade denna i sep. och irene hade ett svar då men vad? Nu har jag några senare bilder av samma så vi får se vad du säger nu?

0

"JAS" Helsingborg

8 jan 2009 kl. 22:58

Så de lite senare bilderna.

0

Madde Småland

8 jan 2009 kl. 23:42

Hej Jas. Idag kan jag hjälpa dig. :) Hittade tråden..
http://svampguiden.com/forum_visa.asp?inr=102805&fnr=1&sok=jas&Start=150&Offset=50&9

0

Lena J

9 jan 2009 kl. 00:16

Hej!
Den här måste väl vara samma som den andra bildserien(bikakssvamp-Tubifera ferruginosa)
Har aldrig sett något liknande -som “hallonhjärtan”!

0

"JAS" Helsingborg

9 jan 2009 kl. 07:42

Tack Madde Småland,klart att jag inte hittade den tråden när jag kollar på mina första bilder så står det 080926 och då kollar jag så klart på trådar i anslutning till detta datum, vet inte vad som hänt. Lena J det vet i tusan vad du har på din bild den får vi nog övetlåta åt någon stjärna.

0

Irene A

9 jan 2009 kl. 09:40

JAS, du fick visst inget svar på frågan om namnet “perennis” den gången.
Vi brukar använda beteckningen perenn om fleråriga växter, men en ren översättning av latinet är mer i stil med “evig” eller “oavbruten”.
Jag antar att det har att göra med skinntickans sega och långlivade fruktkroppar. De kan finnas kvar i många år på en växtplats trots att de är döda.

0

Lena J

9 jan 2009 kl. 10:30

“Hallonhjärtan” på min bild är det bikakssvamp eller något annat?

0

Lena J

"JAS" Helsingborg

9 jan 2009 kl. 15:03

Jag har kolat runt lite och nog har du förstadiet till Bikakesvamp alltid.

Lånad bild från nätet

0

Lena J

Lena J

9 jan 2009 kl. 15:25

JAS!
Jag hoppas att du “kollat runt”
och inte kolat….
Tack för hjälpen!
Då tror du som jag på förstadiet till bikakssvamp

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone