0 252 visningar

5 svar

hans & Irene

klas jaederfeldt

10 jun 2006 kl. 21:30

Murklor är inte lätt. försöker sända lide bilder ur Les Morilles av Emile Jacquetant.
Mera om Morchella spongiola och M.esculenta finns att läsa i en gammal Svensk Bot, tidskrift, Tema Svamp i S.G Rymans art. om vårsvampar

0

hans

Irene A

10 jun 2006 kl. 22:42

Tack Klas, jag ska samla ihop bilderna och studera dem lite mer. Återkommer sen..

0

hans

Irene A

12 jun 2006 kl. 10:01

Nu har jag kollat mer på toppmurklorna…

Försöker man söka bilder på Google hittar man bara ett sammelsurium av tolkningar och namnkombinationer på arter i det släktet, och blir mer förvirrad ju mer man letar.
Någorlunda väl kan man i alla fall skilja ut de båda grupperna med elata/conica (black morels, toppmurklor) respektive esculenta-gruppen (yellow morels, runda toppmurklor).

Hos Krieglsteiner är den första gruppen bara en art:
Morchella elata (Syn: conica, costata, deliciosa och hortensis)

Sen hittade jag en relativt ny rapport från DNA-studier av de runda toppmurklorna:
http://www.ufz.de/data/Kellner%202005%20Morchella%20Germany%20and%20France3634.pdf

Enligt den undersökningen av tyska och franska kollekter finns det bara tre arter (jag utgår ifrån att vi inte har några egna nordliga arter eftersom de huvudsakligen hittas söderut i vårt land). Den klargör tyvärr inte vilka förekommande namn som är synonymer till de tre arterna, men med tanke på alla olika tolkningar förstår jag svårigheten…

Morchella esculenta s.str.
(Syn: M. vulgaris m.fl.)

Morchella crassipes

Morchella spongiola (var. dunensis är identisk)

De enda någorlunda tillförlitliga bilderna av M. crassipes jag kunnat hitta är de här: http://www.pharmanatur.com/morchesccrass.htm
http://www.in2.dk/svampe/svpic/frame1.htm
Visst är de väldigt lika de toppmurklor som Affe visade bild på tidigare..?

0

hans

emine

29 aug 2006 kl. 12:24

Dou you speak english or french or deutsch…
I would like more about emile jactant

0

hans

Affe

29 aug 2006 kl. 15:35

Irene, Det är mycket likt dom som jag fann.
http://www.pharmanatur.com/morchesccrass.htm
Har 1 torkad stackare du kan få om du vill undersöka den närmre.

Tänk jag har nog missat detta inlägget tidigare….

0

hans

klas Jaederfeldt

29 aug 2006 kl. 20:16

try me emine

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone