0 341 visningar

3 svar

Dalby Söderskog 15/1

Helena i Lund

17 jan 2009 kl. 10:45

Först och främst vill jag tacka JAS! Jag har alltid förknippat D.S. och hagen med vår, skolutflykter och nunneört, har faktiskt aldrig gått där med svampögon! Kanske också för att skogen är väldigt välbesökt, och inte stor alls. Stor skillnad på vinterskog och sommardito! Hittade ostronmusslingarna, men lät dem stå på tillväxt, fotade lite andra grejer också. En underbar promenad!

0

Två som vill ut

Helena i Lund

17 jan 2009 kl. 11:51

Jag är inte riktigt kompis med redigeringsprogrammet ser jag! Får träna på saken… här är två figurer som inte vill vara kvar i skogen.

0

skånsk vinter...

Helena i Lund

17 jan 2009 kl. 11:57

Fler bilder, från Söderskogen och Dalby hage.

0

skånsk vinter...

Enelie, Linköping

17 jan 2009 kl. 18:30

Roliga träskulpturer som du har hittat.
Och, fina vinter bilder.
(Vinter ser likadan ut i Östergötland, ingen snö men det har varit kallt de senaste dagarna.)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone