0 305 visningar

10 svar

Lite blandat i dag

Robban O-hamn

18 jan 2009 kl. 15:34

Var en tur på sjön och fiskade lite i dag. 10 Gäddor och 1 Abborre. Bara en ordentlig Gädda
på 6 kg sedan bara katt mat, men han ser rätt nöjd ut. Sprang runt och tittade lite på öarna lite tickor mest Björktickor.

0

Robban O-hamn

18 jan 2009 kl. 15:42

Björktickor

0

Robban O-hamn

18 jan 2009 kl. 15:44

Bild ett tror jag ät Alticka för det växer på en Al.
Bild två vet jag ej.

0

Tina Nordberg Kolsva

18 jan 2009 kl. 17:02

Alticka tror jag på. Vilken fin gädda. Den skulle passa på min spis.

0

NadaL, Umeå

18 jan 2009 kl. 17:42

På andra bilden piggplätt tror jag.

0

Stefan HBG

18 jan 2009 kl. 18:19

Det var en grann gädda Robban, angeldonen ute antar jag?
Du vet väl man skall ha isdubbarna runt halsen, ajabaja :)

0

Robban O-hamn

18 jan 2009 kl. 18:28

Piggplätt borde jag kunnat har tagit foto på den förut.
Det är inte jag på bilden utan min
gamle kompis, han har överlevt
hjärt attacker och massa jäkelskap. Jag tror faktiskt inte
det går å slå i hjäl han ens.

0

Totte Gbg

18 jan 2009 kl. 19:19

Oj vilken fiskelycka :)
En annan håller sig till våren då det är dags för öringen ;)

0

svampstaff

18 jan 2009 kl. 19:31

Fin snipa robban:)

0

Öring!

Robban O-hamn

18 jan 2009 kl. 19:44

Kan det bara smälla till och bli
15 grader kallt ska vi nog fixa några sådana med. Dom gillar ju varmt vatten och det finns det gott om norr om stan. Värsta sarinburken där när det blir redigt kallt.

0

Robban O-hamn

18 jan 2009 kl. 22:56

Attans nu har det gått över till plusgrader ute. den lilla snö som finns är nog inte kvar i morgon bitti.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone