0 260 visningar

5 svar

Mäktiga lystickor

gunhild i Kåddis

23 jan 2009 kl. 12:43

Plötsligt var dom bara där. två meter på sidan om den väg där jag går ofta. Stora var dom också den största över 2dm bred. Tyvärr lite angripna.

0

gunhild i Kåddis

23 jan 2009 kl. 12:47

Vill gärna veta vad detta färggranna är som jag först upptäckte.

0

Tina Nordberg Kolsva

23 jan 2009 kl. 13:02

Torkat fagerskinn tippar jag på.

0

Jan A, Uppsala

23 jan 2009 kl. 14:09

SÅ stor har jag aldrig sett Gunhild. Växer dina på rönn?

0

Mäktiga lystickor Jan

gunhild i Kåddis

23 jan 2009 kl. 17:27

Jag tog för givet att det var på rönn, ska kolla i morgon när det blir ljust. Den här vackra laven växte i alla fall på en rönn. Och växer det ut nya lystickor på rörlagret?

0

Mäktiga lystickor Jan

svampstaff

23 jan 2009 kl. 22:01

Mkt tjusiga Gunsan!
Hoppas få se dom oxå nån gång:)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone