0 259 visningar

6 svar

Konstigt?

svampstaff

10 feb 2009 kl. 00:36

Är ganska fattig:(
sÅ, lokalpatriot som jag är, vill jag delta i kampanjen att bevara 5-600 hundra år gamla ekar, söder om Linköping, som ligger risigt till.Det ser inte bra ut tyvärr, om man läser rapporterna.

0

svampstaff

10 feb 2009 kl. 00:38

Givetvis skulle det inte vara en nya tråd!
Sorry.Utan till alla som samlar till “verle”

0

Bo E

10 feb 2009 kl. 11:23

Varför vill man fälla så gamla ekar?
Borde de inte vara k-märkta på nåt vis?

Knappast för virket, om de är så gamla, är det nåt vägbygge som ska fram där?

0

Timmerman

10 feb 2009 kl. 13:36

Hej svampstaff!

Menar du 500 ekar i hundraårsåldern eller ekar som är 500 år gamla?

Det har ju viss betydelse för den som tänker avverka dem skulle jag tro.

0

Hasse

10 feb 2009 kl. 14:38

Kan nog vara detta som svampstaff menar?

http://www.linkopingstidning.se/article/articleview/7269/1/1/

0

Bo E

10 feb 2009 kl. 14:52

Javisst!

Vägbygge var ordet!

“Vägverkets och Sveriges trovärdighet när det gäller internationellt ansvar för de värdefulla landskap och habitat som finns här kommer att ifrågasättas och uppmärksammas internationellt om nuvarande planer genomförs, skriver Naturskyddsföreningen och fältbiologerna i sitt brev till vägverket”

Det är bara att hoppas de besinnar sig.
Positivt att naturvårdsorganisationerna uppmärksammat detta i alla fall.

0

Monica A

10 feb 2009 kl. 22:38

Naturskyddsföreningen och fältbiologerna var litet sent ute med sina demonstrationer - först när vägen stakades ut! Nu har grävskoporna redan gjort en lång bana över fälten och delat av ekdungarna. Vägen har varit på gång sen 80-talet men ständigt skjutits upp, först nu fanns det pengar.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone