0 173 visningar

6 svar

värme

klas jaederfeldt

8 jul 2006 kl. 23:30

jag tror att de senaste årens värme är bra, svampmycel finns överallt och det har sina egna regler om när det vill bli fruktkroppar, ta t.ex bläckfisksvampen som visade sig för några år sedan i Blekinge. mycelet hade nog funnits , men svampen tyckte nog att det var hemmatemperaturer så då gjorde den fruktkroppar, den var ju bara hittad längre söder ut förut, att jag sedan svettas å lider, skall väl inte svamparna bry sig om

0

Affe

9 jul 2006 kl. 00:32

Ja tänk att få springa på en sån i skogen, hade varit riktigt kul.

0

Lena M

9 jul 2006 kl. 06:49

Det var verkligen en annorlunda svamp, Ser nästan lite skrämmande ut !

0

Ingemar

9 jul 2006 kl. 17:31

Ja Lena, det är lite av världsrymden anfaller. Klart fräck svamp.
Vet du Klas hur sällan den bildar fruktkroppar i Sverige, var det enda gången? Antar att det bara är längst ner i södra delarna man kan se den.

0

Affe

10 jul 2006 kl. 00:25

Då ligger jag rätt til rent geografiskt så att säga…

0

Lena M

10 jul 2006 kl. 08:44

Flera gånger har jag varit tillbaka och titta på detta ” monster”. Den är så häftig, så nu har jag sparat bilden.

0

Birgitta

10 jul 2006 kl. 09:11

revlig bild och kulatt senågot nytt.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone