I väntan på svampsäsongen tänkte jag att vi kanske kan dela med oss av lite lokala nyheter som inte kommer fram i riksmedia.
I Onsdags kväll ca 20:30 blev jag på cykel brutalt nerklubbad bakifrån av ett ungdomsgäng, förmodligen av ett basebollträ. Detta hände mitt i stadsparken.
Efter 2 dygn utan sömn samt ständig värk får ni ursäkta ev felskrivningar.
Igår på morgonen kunde jag läsa att en kopplad pudel angreps av en okopplad pit-bull en timme tidigare. Enligt polisen gick det inte ens att fastställa rasen på den illa tilltygade pudelns köttslamsor!
Det är ekonomisk kris i Sala! man varnar om nedskärning på ekonomin på 40-50 miljoner år 2010-2011! På samma uppslag i lokaltidningen kan man även läsa att de lerkrukor som vandaliserades i centrala Sala i helgen var inköpta för 10 000/st. Visserligen var de ca 150 cm höga, men varför ska vi skattebetalare betala ett så högt pris?
Ni får gärna kalla mig kruka, men jag skulle aldrig betala 10 000 för en enkel lerkruka oavsett storlek!!!
Otäckt och dumt, hoppas att du inte far för illa. Jag har jobbat en del i Sala,(bodde i Heby i 3 år) gjort anläggningen runt simhallen allt markjobb i Persdal och en del annat jobbade tillsammans med östravästmanlandslastbilscentel (tjo!). Då fick vi en förfrågan från Salas stads stadsträdgårdsmästare om vi kunde hjälp dem med en stor lekställning som skulle byggas i stadsparken om jag nu inte mins fel, varför vi fick frågan var pga. att de inte klarade ut detta själva. Ok vi åtog oss jobbet mot en ersättning av 40000: -, det tyckte kommungubbarna var helt ok. det tog oss proffs att bygga hela skiten 12 tim. /3 man. Tack för de pengarna Salas skattebetalare:) Det kostar inte många hundralappar att gjuta stora krukor av betong och dem slår man inte sönder, men ska det vara fint så får man lida pin.
Hur kan man vara så naiv att placera ömtåliga lerkrukor i centrum och tro att det skall vara något beständigt,lika meningslöst som julbocken i Gävle ungefär. Att det verkligen finns de som får skyhögt betalt för att ta sådana intilligensbefriade beslut. Hoppas du är OK BO!!
Det är så sant som ni skriver Stefan och JAS, men respekten för personer och allmän egendom har nog aldrig varit så låg som den är i dag. Tror att det kommer att bli värre på sina ställen, särskillt där stora varsel har lagts och många ungdomar kommer att få arbetslösa föräldrar. För att inte tala om arbetslösa ungdomar. Om inte kommunerna tar tag i detta. Kosta vad det vill men görs det inte kommer det om 1-2 år dra omkring ungdomsgäng överallt och ställa till problem. Vuxna kommer känna sig otillräckliga och inte orka göra något.
Sign. Right verkar vara en jeppe av Hermann Görings kaliber. Han lär ha osäkrat sin pistol när han skulle möte kulturpersonligheter!
Som kulturarbetare inom musik och teater blir jag naturligtvis upprörd av dylika sprätthökars ignoranta kommentarer!
Det är verkligen fruktansvärt att ungdomar ger sig på folk och slåss!
Jag har själv fått några rejäla sparkar av ett gäng påtända idioter nattetid, men det var länge sedan och jag har aldrig tänkt tanken att gå och vara rädd om kvällarna.
Olyckor och idiotangrepp kan ske varsomhelst!
De som utför våldsdåd är ofta alkoholiserade våldsförhärligande dumskallar eller liknande idioter påverkade av kemiska droger.
Det, du mr Right, kallar jag absolut inte kulturberikande utan total avsaknad av kultur och folkvett!
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.