0 302 visningar

15 svar

Lite från idag, svamp mm.

"JAS" Helsingborg

4 apr 2009 kl. 18:35

Gud vilken härlig dag i skogen, endast T-skirt, jackan fick åka ner i ryggan, inte så mycket svamp, jo en jäkla massa kantöron, var ute efter fler Trollhänder men icke sa nicke. serie 1. Tillväxten är räddad min son (näst äldste till vänster och en polare till honom, båda gillar skogen) och så 2 skogsbilder.

0

"JAS" Helsingborg

4 apr 2009 kl. 18:37

Serie 2, något som jag inte vet om det är ett skinn eller en ticka på gång eller kanske något helt annat? På Sälg.

0

"JAS" Helsingborg

4 apr 2009 kl. 18:40

Serie 3, något skumt i sprickbildning på en Pil (salix) kändes som brosk?

0

"JAS" Helsingborg

4 apr 2009 kl. 18:43

Serie 4, ett skinn vilket? Så Bokdyna tror jag och så Ett bestånd Vinterskivlig som har gett upp för säsongen.

0

"JAS" Helsingborg

4 apr 2009 kl. 18:47

Serie 5, hittade jag på Ek men är det en Ekticka, nja, det liknar en Fnöskticka men ändå inte, undertill som ni ser har den “platticke myggprylar” kommer inte på just nu vad det brukar kallas. Någon som har ett förslag kanske? På tickan alltså:)

0

"JAS" Helsingborg

4 apr 2009 kl. 18:49

Serie 6 en märklig nästan helt rund Björkticka och bild 3 lite larver som höll till i fästet av en Fnöskticka.

0

"JAS" Helsingborg

4 apr 2009 kl. 18:50

Serie 7. Fnösktickor

0

"JAS" Helsingborg

4 apr 2009 kl. 18:53

Serie 8, 1, Vattensamling, 2, Ålabodarna, Öresund, 3, ett vårtecken gott som något.

0

Helena i Lund

4 apr 2009 kl. 18:58

Vilken underbar dag du haft JAS, och så kul att din tonåring(?) inte tycker allt du gör är piiiinsaaaaamt! ;) Bild 2 i serie 7 blir jag nästan lite yr av, är den vänd på fel håll? Snygga tickor dock. Fnösk alltså.

0

Robban O-hamn

4 apr 2009 kl. 19:32

Serie 1 bild 2 så fick jag lite,
där har jag varit förut. Eller finns det fler sådana ställen i Skåne JAS. Sedan måste jag säga att jag älskar ljuset och bilden på vatten samlingen.

0

"JAS" Helsingborg

4 apr 2009 kl. 19:48

Nej inte uppochner, jag ligger på rygg under en låga om du kollar noga så ser du att tickorna växer på “fel” håll. Nej Robban, inte där vi var ett nytt ställe även för mig!! Men bäcken vi följde idag på jakt efter trollen leder till Skäralid, den rinner nere i ravinen där vi var uppe på höjden (Kopparhatten) :)

0

Irene A

4 apr 2009 kl. 20:03

Serie 2 tror jag är konidiestadiet av någon pyrenomycet, kommer inte på vilken, inte ens släktet..

Serie 4, bild 1 liknar tätskinn - någon Peniophora-art är det i alla fall.
Tror inte på bokdyna på bild 2. Snarare någon annan Hypoxylon, kanske cohaerens (liten bokdyna)?

0

"JAS" Helsingborg

4 apr 2009 kl. 20:38

Ok Irene, Jag antar att denna bild visar Hypóxylon fragifórmis Bokdyna men den är mindre än den jag har i serie 4.? Men då är det kanske så att liten bokdyna gyttrar ihop sig och verkar större än fragiformisen.

0

klas jaederfeldt

4 apr 2009 kl. 22:42

serie 5 bör vara platt-ticka

0

"JAS" Helsingborg

4 apr 2009 kl. 23:23

Ok Klas, jag misstänkte nästan det pga myggprylarna. Men den är ju inte platt precis!

0

"JAS" Helsingborg

5 apr 2009 kl. 10:22

Ingen som har någon aning om vad det kan vara i sprickbildningen på salixen?

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone