0 544 visningar

7 svar

Plättar / skålar

Lena M

5 apr 2009 kl. 16:47

är allt jag hittar på lövträdsgrenar där snön tinat bort, men de vita uppe i hö. hörnet vill jag gärna veta vad det är.
Växte på gren av al och de var inte större är ½ till 1mm tydligt skålade när jag somar in bilden.

0

Irene A

5 apr 2009 kl. 17:08

Den lilla vita saken gissar jag är strutsvamp, Calathella eruciformis, men den växer oftast på asp, ibland på rönn. Den är förresten inte någon skålsvamp heller, utan närmare besläktad med argusögon och liknande.

0

Geraldine, Vällingby

5 apr 2009 kl. 17:13

Lena, vilket fint bildcollage du har gjort!

0

Lena M

5 apr 2009 kl. 17:28

Irene, osvuret är bäst men jag antog att det var al eftersom det är rikligt med alar runt omkring.
Strutsvamp kanske, ja det är svårt med de små och arterna är få i mina böcker.
Geraldine tack för de ,men som sagt det är dåligt med svampar ännu, väntar på att hitta rökpipsvampen och vårskålarna i år
igen.

0

Hans v E

5 apr 2009 kl. 18:55

Jag tror också mest på Calathella eruciformis - strutsvamp, men det skulle också kunna vara Lachnella alboviolascens - grå narrskål, som heter så för att den liksom strutsvampen narras och ser ut som en skålsvamp. Gråa narrskålen går gärna på alm- och askved.

0

Hans v E

5 apr 2009 kl. 22:48

Ska tillägga att enligt min erfarenhet är strutsvampens hymenium (insidan när den öppnar sig i fuktigt väder) brunaktigt, medan gråa narrskålens är violettaktigt.

0

Hans v E

5 apr 2009 kl. 22:50

Den nedre vänstra svampen i collaget skulle jag vilja titta närmare på (bättre förstoring alltså).

0

Lena M

6 apr 2009 kl. 07:56

Hans. Tyvärr så har jag slängt alla bilderna men den här hittade jag i papperskorgen, inte lika tydlig.Alla arterna hittades på salix, liggande grenar/pinnar om jag minns rätt.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone