Svampstaff, du kan inte förvänta dig att få förslag på vilka svampar du har på bilderna när du inte ens har frågat. Det skulle också underlätta om du själv ansträngde dig lite för att beskriva var och hur de växte, på vilket trädslag osv.. gärna också vad du själv misstänker att det kan vara för arter.
I första serien finns äggsvamp (Bovista), en intorkad gelésvamp och gissningsvis styvskinn. Och i senaste serien en plattticka.
Nej Micke jag förväntar mig ingenting längre av din svampguid, av vad man läser nu mera.
Har förstått att man ska vara på ett visst sett, maila dig och skvallra som vissa gör, men jag bryr mig inte, det finns andra forum för mig, då jag vill undra, fråga, eller visa mina alster.
Trodde väl du hade stake nog att stå emot en handfull gnällspikar bara, som inte tillför så mkt. mera än gnäll Micke?
Men,men så är det i livet:)
Så du Micke tycker inte jag anstränger mig haha..
Anstränger mig nog mer en dom flesta här på guiden.
Sen att jag inte visar 25 bilder på samma skinn kors o tvärs, tillhör inte min natur. Hittar jag nåt anmärkningsvärt (som jag gjort) brukar det visa sig, varför älta samma skinn/svamp i veckor???
Sen måste du ju själv medge att guiden blivit lite VÄL familjär, för att någon ny ska våga sig hit?
Och det är väl inte tanken från början antar jag?
Men det är väl bättre att stänga av mig, än att ta till andra åtgärder misstänker jag:)
Jag ska sköta mig framöver, men tolererar heller inte vad som helst av vuxna individer.
Varför kan inte ni gamla uvar här på guiden inse att det kommer nya förmågor med nya friska fläktar på forumet.Svampstaffs bilder är överlägsna och han hittar svampar som ni andra bara kan finna i böckerna.Maken till hängivet intresse för natur och fåglar får man leta efter.
Men den inre kärnan verkar bara berömma varandra.
Så var det genast taggarna utåt…
Får dock notera att denna inbördes berömmande grupp som finns här är inte trevlig att göra med. Sen har vi denna märkliga grupp som alltid skall hålla med och inte har en egen åsikt. Jag förstår svampstaff i mångt och mycket. Men jag förstår inte varför detta eviga spyande från svampstaff sida. Om man inte får svar är det med stor sannolikhet att ingen vet svaret. Angående bilderna så blir de allt bättre. Fortsätt öva. Lär dig grunderna så kommer de bli bra mycket mer “tittvänligare”. Objekten du hittar är mycket intressanta och skulle bli ännu mer intressanta om de exponeras rätt.
I ärlighetens namn så har jag inte följt med så bra på sista tiden men läser idag inlägg om att
” gamla uvar ” inte inser att det kommer nya förmågor. Jo det gör de visst. Men de har kanske svarat på samma frågor under många år och så kan de som de lärt upp ta vid och svara på de vanligaste.
Själv hade jag nog hundratals frågor då i början och fick alltid svar och gruppen med ” inbördes beundran ” vilka är det ?
Efter ca 4 år här på forumet så är jag nu mest intresserad av ovanliga arter men blir såklart glad åt goda matsvampar jag hittar.
Jag svarar kanske inte så ofta för jag är väl osäker på att det skall bli fel, men vad jag menar är .
Alla är ju välkommna och det är av varandra vi lär oss eller hur, oavsett ålder och snart börjar det hända mkt. i skog och mark som vi kan delge varandra.
P.s Svampstaff har en fallenhet för svamp / natur / foto och kan han bara lära sig att tygla sitt humör så är han absolut en tillgång, men det är upp till bevis.
Trevlig helg till alla som skall ut i skog och mark men även tiller som måste jobba.
Sketbra skrivet Lena!
Ställer upp på “upp till bevis”.No problem för mig:)
Men då ska det oxå gälla alla på sajten!
bara i denna tråd finns tre uslingar som skriver under falska nick, Ett Fan,svampen och trötter??
sen bryr jag mig inte om dom rosar mig eller risar mig.
Jag menar att idag loggar jag in på en del andra naturforum, teevliga sådana iofs. där inloggning är obligatoriskt, varför ska det vara så svårt här?
Mitt humör är det inget större fel på Lena, men när man varit ute och slitit i skogen en hel dag, och sen vill visa alster/fråga här, så möts man av en del “miffon” som sitter inne och vet bättre? eller vet allt??
Sånt gör mig förbannad, för dom visar aldrig nåt själva.
Med en inloggning slipper man sånt, för då kan ingen gömma sig, eller spela allan.
Så skramla till en guid med inloggning, så blir nog allt bra till slut för alla.
Mvh/Rickard
Några av svampstaffs “trevliga” inlägg:
Ja kryp du till mikael K imorrn din stackare!! Och snyfta lite..Han tar säkert
dig i försvar!Eftersom mr krikorev inte verkar vara av den stabilare sorten!
stick o brinn gubbjäv
Svampplockare är ynkryggar, som flyr samhället, gärna lever på bidrag,
pga. påhittade åkommor.
Oftast finner man dom i övre medelåldern 55+ eler äldre.
Elallergi? eller ischias? eller andra skador som gör att ingen kan plocka
svamp?????
Jag tar superbilder på Ekkrös?JAS tar sämre bilder! vem får allas beundran?
Inte jag, för jag är ung och grön.JAS är underbar! en av dom duktigaste enligt
mig sjäkv(trots min ringa ålder46)För han RÖR sig i naturen, dom flesta som
kommenterar har feta arschlen anser jag.
Fy Fan va lågt!
Inte ett enda svar på mina svampar idag!!
Den typiska svenska lågheten…skäms över er, och över att vara svensk…
fy tusan…men limma ni på varandra.Inte konstigt rödlistade svampar aldrig
kommer i dager!
När ni aldrig släpper fram nya förmågor?utan bara trampar ner dom i dyn!
Ni 40-talister sjunger snart på sista versen..
Ni har varit bäst(enligt er själva)..
Men ironi,humor förstår ni inte..Allt ska vara så seriöst..
Går det för dig?
När du får utlopp för din falskhet!
Orkar inte bry mig längre om dig din krake!!
Så beslutar mig för att lämna sajten för gott nu…
så dom seriösa? får råda igen..
Tänker inte lämna et enda inlägg till på den här fjantiga sajten! Inte en jävla
svamp till ska ni få se…
Hoppas ni som hatar mig så mkt. mår bättre nu då, när jag lämnar sajten..
Tackar för mig, och hoppas ni dunkar ihjäl varann i ryggen ni närmast
sörjande!
Trötter faschinerar mig:) har aldrig förr haft en sån stalker eller beundrare, som lägger ner sån energi på lilla mig:) högst smickrande…Om du vill veta mer eller ha foton eller nåt är min mailadress rfredriksson62@spray.se..
Blir nästan lite blyg, över ditt arbete o forskning om mig:)
Puss på dig, min beundrare.
Du svampstaff! Du skulle ju lägga av att skriva här. Varför gör du inte det? Dessutom tycks du inte fatta att jag ENDAST skriver under mina inlägg med “Bengt Sandh”. Ni 60-talister tycks inte vara speciellt clever, tacka vet jag oss gamla stötar som är födda på det gyllene 40-talet. VI vet vad vi pratar om.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.