0 316 visningar

9 svar

Lite funderingar över skålar.

Tina Nordberg Kolsva

23 apr 2009 kl. 12:46

Ville ha de här till orange älglegeskål, men tvekar då de var så stora, upp till 4mm. Växte direkt på jord i barrskor. Alltså ingen hyfmatta. Är det någon annan art eller är jag ute och cyklar i vårsolen?

0

Tina Nordberg Kolsva

23 apr 2009 kl. 12:58

De här var i torraste laget, men tycker ändå de ser ut som sotticka.Växte på grova granrötter.

0

Tina Nordberg Kolsva

23 apr 2009 kl. 13:03

Sist några vårpigga småttingar.
Rostnavling.De hittade jag på en stubbe i ett kärr, där det fortfarande var lite fuktigt.
Stenmurklorna är på G, ännu riktigt små men många.

Den här murklan var lite större.

0

Irene A

23 apr 2009 kl. 14:22

Visserligen har jag varit ute och cyklat idag, men jag tror i alla fall på älglegeskål.

0

Skogsfrun i Obbola

23 apr 2009 kl. 15:35

Definitivt sotticka.

0

"JAS" Helsingborg

23 apr 2009 kl. 17:30

Fina bilder som vanligt Tina. Och snacka om tort, Rååns vattennivå ligger minst 70-80cm under normalt, här i HBG alltså. Vi hade ju en mycket torr och varm vår i fjol men jag tror att det är torrare i år, inte bra:(

0

"JAS" Helsingborg

23 apr 2009 kl. 17:30

Fina bilder som vanligt Tina. Och snacka om tort, Rååns vattennivå ligger minst 70-80cm under normalt, här i HBG alltså. Vi hade ju en mycket torr och varm vår i fjol men jag tror att det är torrare i år, inte bra:(

0

"JAS" Helsingborg

23 apr 2009 kl. 17:31

? vettif-n hur det gick till??

0

Hyfmatta.

Hans v E

23 apr 2009 kl. 18:10

Man ser inte alltid någon hyfmatta under legeskålen.

0

Hyfmatta.

Tina Nordberg Kolsva

23 apr 2009 kl. 22:00

Tack snälla ni, man ska tydligen inte börja tveka.Första tanken är ofta den rätta.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone