0 669 visningar

14 svar

Bilder vi minns

Totte Gbg

2 maj 2009 kl. 08:55

Jag har en bild som sitter fast på min näthinna och det är en bild som Tina tagit :)
Det är en grön liten rackare som lägger ägg på en madrass som var ute för vädring…
Kommer du ihåg när bilden är tagen? Och kan man få se den i repris Tina? :D

0

Tina Nordberg Kolsva

3 maj 2009 kl. 21:00

Visst kan den komma i repris. Varsågod.

0

Kristina i Lund

3 maj 2009 kl. 21:14

Wow så tydlig bild! Häftig!

0

Bo Reyer

3 maj 2009 kl. 21:54

Visst är det en väldoftande bärfis?

0

anithau

3 maj 2009 kl. 22:50

Den hade jag missat, gu vilken bild. Härligt.

0

Siv K

3 maj 2009 kl. 23:07

Jag minns svampstaffs skörd av kruskantarell, som nästan höll på att ge honom fängelse,

0

Bo E

4 maj 2009 kl. 12:19

Bärfisen var en bild jag inte sett.
Vilket tillfälle att vara med och fota dess äggläggning!
Fantastiskt!

Kruskantarellerna kommer jag ihåg för det startade funderingar om mina gråkantareller verkligen var sådana eller kruskantarell.
Det lutar nog åt att det kan ha varit bådadera eller så varierar “krusigheten”.
Frågan kommer nog upp till hösten igen, för jag blev inte så mycket klokare på om det är vanligt att de växer i samma miljö, i detta fall hasselskog med mycket lite ljusinsläpp och nästan bara rent “jordgolv” under.

0

Tina Nordberg Kolsva

4 maj 2009 kl. 12:43

Det är Grönt stinkfly.

0

Bo E

4 maj 2009 kl. 16:17

jo, så heter den ju på korrekt svenska, men bärfis i dagligt tal…i alla fall bland de som ägnar sig åt att plocka bär.

0

Totte Gbg

4 maj 2009 kl. 17:14

Tack Tina :D Den är bara fantastisk den bilden!!!
Andra bilder jag minns är de fina bilderna på tåg som Alf tagit o som va med på tävlingarna vi hade en tid :)

0

Lena M

4 maj 2009 kl. 17:39

Jag tror att det var Klas J som lade ut en bild på  “bläckfisksvampen ”  (tror jag den hette),den var iallafall häftig.

0

Tina

Maric // Arlanda

5 maj 2009 kl. 10:07

Får jag låna din bild till min blogg?

0

Tina

Tina Nordberg Kolsva

5 maj 2009 kl. 17:39

Varsågod.
Det hade varit finare om hon hade lagt sina ägg på ett vackert löv.
Bilden togs i juni 2007.

0

Tina

Maric // Arlanda

6 maj 2009 kl. 01:27

0

Totte Gbg

6 maj 2009 kl. 18:24

Oj är det så längesedan du tog bildern…minns den som igår!!!
Ingen annan som minns någon speciell bild???

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone