0 389 visningar

4 svar

Vad är detta???

Marie

10 maj 2009 kl. 00:28

Denna ‘maräng’ dök upp på väldigt kort tid med fäste på en stubbe av torr,död ved.Till en början med mjuk yta, därefter hårdare för att till sist spricka.Den visade sig innehålla mängder av chokladfärgade,mycket fina sporer.Inget fruktkött alls.Kan någon säga mig vad detta är för något??

0

"JAS" Helsingborg

10 maj 2009 kl. 08:09

Sotägg, Reticularia lycoperdon. Du kan kolla på mina trådar som handlar om Slemsvampar så hittar du lite bilder på den där och så googla så klart.

Ur Uno Eliassons häfte om slemsvampar.

Det förefaller som om plasmodiet eller dess förstadier utvecklas inuti murken ved. Plasmodiet börjar sedan krypa ut på vedytan genom insektsgångar, sprickor eller porös ved. Förflyttningen ut till vedytan kan gå relativt snabbt, från knappt synbart till full storlek lite över 1 dm på mindre än 18tim. Så länge plasmodiet befinner sig i skenbart tillväxt, är ytan korallik knottrig. När tillväxten avstannar, blir ytan jämnare, och en ythinna bildas. När fruktkroppen är mogen, spricker ythinnan sönder, och spormassan blottas. Förflyttningen av plasmodiet från en dold plats inne i veden och ut till vedytan ger skenbart intryck av en snabb tillväxt, där den synliga delen av plasmodiet på ett antal timmar ökar från knappt synlig bildning till en plastmaklump upp till 3cm tjock och 15cm eller mer i utsträckning

0

Marie

10 maj 2009 kl. 13:25

Tack så mycket för hjälpen!! Det var väldigt roligt att få veta vad det var för svamp.:)

0

Jan A, Uppsala

10 maj 2009 kl. 18:58

Kan inte motstå att visa denna vargmjölksbild som illustrerar vad JAS återger från Uno Eliassons Myxomyceter’!
Bilden är synnerligen oskarp och jag har visat den tidigare – men ändå!

Här lämnar en vargunge lyan!

0

"JAS" Helsingborg

10 maj 2009 kl. 19:48

Den var fin Jan;)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone