Det finns otroligt mkt. hagtornsrost nu?
Rapporteras inte den som svamp eller? Bara två på artportalen?
Sista bilden en tragisk händelse, höll på att krocka med en kattuggla, stannade bilen och fick se att den slagit ett byte i diket:( naturen är grym, duvan var vingbruten så jag hjälpte den snabbare till evig vila.
Mina förslag:
1:1-2 aspticka
1:3 björkeldticka
2:1 slingerticka
2:2 vet ej
2:3 rostöra
3:1 cinnober- och kanske vinterticka (lite otydlig)
3:2 platticka
3:3 klibbticka
hagtornsrosten finns rapporterad som Gymnosporangium (med kommentar: clavariiforme). Väldigt konstigt att den inte finns med i Artportalens artlista, enbart G. cornutum. Kan det möjligen finnas tveksamheter om artnamnet på den?
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.