0 203 visningar

8 svar

Goliatmusseron

Lena M

23 jul 2006 kl. 09:02

Jag trodde att det var en höstsvamp, men läser i rapporterna att Susanna hittat dem.
Är det vanligt att den kommer redan i juli ? Lena

0

Lars Nilsson

23 jul 2006 kl. 19:38

Jag har hittade goliatmusseron den 25/7 förra året. Det var utanför Gnesta.

0

Lena M

23 jul 2006 kl. 20:29

Okey, men i år verkar det trögt med allting.
Jag har haft ett tiotal små kantareller på gång i ett par veckor, som blir mindre och mindre.
Förhoppningsvis vänder det snart, i och med att det kommer lite regn.

0

Irene A

23 jul 2006 kl. 21:00

Lena, har du glömt att vattna kantarellerna..?

0

Lena M

23 jul 2006 kl. 21:09

Inte glömt, men struntat i det, jag tror på en ny uppståndelse för svamparna.
Och om inte, så får jag förkovra mig med böckernas hjälp.
Men jag minns att du sa til mig i vår/vintras, att jag skulle få många ” aha” upplevelser. Och de ser jag fortfarande framemot !
Ha det bra. Lena

0

Tina Nordberg

23 jul 2006 kl. 21:12

Min syrra påstod igår att hon plockad 16 liter kantareller, vid Mälaren utanför Köping.Därtill bör tilläggas att hon ser dåligt.

0

Lena M

23 jul 2006 kl. 21:13

Då undrar jag, vad hade hon plockat???

0

Irene A

23 jul 2006 kl. 21:15

Hoppas att hon inte är färgblind oxå.

0

Tina Nordberg

23 jul 2006 kl. 22:16

Hon är vad jag vet inte färgblind. Vad det var för färg vågar jag inte skriva i detta forum. Hon såg pigg ut för sin ålder.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone