0 257 visningar

9 svar

Ej svamp..

Stefan hbg

12 jun 2009 kl. 16:40

För andra året i rad häckar den här måsen uppe i en åskskadad tall framför stugan. Någon som sett fenomenet??
I närheten finns skär med stora måskolonier, så varför inte där?

0

Tina

12 jun 2009 kl. 17:53

Paret hittade den platsen först elle så var det kanske fullt på skären. De kanske föredrar lugn o ro. :)

0

Stefan hbg

12 jun 2009 kl. 18:30

Kanske är det så. Här i stan bygger de lite över allt men i skärgårdsmiljö har jag aldrig sett det här. Kanske ett par inflyttade urbaniserade måsar :)

0

"JAS" Helsingborg

13 jun 2009 kl. 09:05

Hej Stefan. För några år sedan var jag uppe vid dammen i slottsparken (kärnan) här i HBG, där finns en gammal pil med ett hål i och ur detta hål kom en Gräsandshona med 10 ungar gjorde en promenad på den kraftiga grenen några meter och gjorde sedan ett hopp på nästan 3 meter ner i dammen!. Jag vet att en del andfåglar häckar i träd eller holkar men jag har aldrig sett gräsänder göra detta och jag har aldrig sett måsar häcka i träd heller, kul med lite ovanligheter. Har jag fattat rätt om du har stugan i Dalsland och att det är Värnen vi ser i bakgrunden, eller är jag helt ute och seglar:)

0

Stefan hbg

13 jun 2009 kl. 11:51

Så är det JAS, Dalsland och Vänern. Fantastiskt vackert landskap. Stugan har vi hyrt de sista 35 åren. Körde hem i förtid den här gången pga vädret och hamnade i skitvädret här hemma istället, typiskt. Gillar du att fiska,plocka svamp och bär är möjligheterna verkligen oändliga i Dalsland. Som sagt är det kul med lite ovanlighter i naturen. Min plan var annars att hitta mina första murklor men de få fina dagarna fick fisket gå först..
En bild till,Fiskljusen i sitt bo.

0

Lena M

13 jun 2009 kl. 12:42

Kanske att måsen är mobbad eller föredrar eget boende, ser iaf. trivsamt ut och fin utsikt.

0

Robban O-hamn

13 jun 2009 kl. 12:55

Måsen måste vara kul att sitta och titta på. Men du verkar att
ha finaste läget på stugan Stefan.
vill se mer bilder där i från.

0

"JAS" Helsingborg

13 jun 2009 kl. 15:03

Eller oxå tror måsarna som häckar i tallen att de är Fiskljusar ;)

0

Mossning

13 jun 2009 kl. 16:24

Fiskljusen - Är det lysfiskar?

:) :)

Jag såg i alla fall en fiskgjuse idag.

0

Stefan hbg

13 jun 2009 kl. 17:18

Haha, va det tog lång tid idag!! Är ju en underart Pandion haliaetus LUX fatta’ru väl.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone