Det skulle kunna vara samma som Maddes, funderade faktiskt på om det kunde vara en slidskivling, Volvariella. Det syns tydligt på strumpan att den här är en sådan. Troligen är det vit slidskivling, Volvariella gloiocephala (vit, men ofta med grå till gråbrun ton mot mitten, och vit strumpa).
En annan art som eventuellt kan hittas i södra Sverige, är halmslidskivling (odlas och äts i Ostasien), Volvariella volvacea, med mer trådstrimmig hatt och gråbrun strumpa.
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.