0 346 visningar

9 svar

Har ni sett det här?

Eva i Umeå

29 jun 2009 kl. 12:40

Specifik matsvamp har tydligen blivit gångbart i marknadsföring för att locka besökare.

http://www.destinationskelleftea.se/content/vildmark-aventyr-sommar.aspx

0

Helge

29 jun 2009 kl. 13:38

trevligt

0

anithau

29 jun 2009 kl. 13:57

Eva!
Den var bra. Vi får väl hoppas att det händer lika här i Umeå

0

Helena i Lund

29 jun 2009 kl. 18:57

Jag vill hitta mitt livs första Goliatmusseron! Snacka om säljande reklam…. :)

0

BirgittaD

29 jun 2009 kl. 22:16

Är slutet av september för sent för goliat. Jag skall ju upp då och vill prova färsk. Gillar inte torkad.

0

Irene A

29 jun 2009 kl. 22:51

Slutet av september är nog i senaste laget (det kan t.o.m. ha kommit snö då..).

Vad är problemet med torkad goliat? Jag hade tänkt testa att torka en del i höst, men jag kanske ska tänka om?

0

Elisabeth Bååth

29 jun 2009 kl. 22:57

Birgitta
Goliat skall du nog söka i mitten av aug, då kommer japanerna. Hör av dig så kan vi gå på goliatjakt

0

Eva K

3 jul 2009 kl. 01:29

Jag har en burk torkade och dom gör sig inte lika bra som de frysta. Men, det är inte uräckligt. Det blev gott strimlat i soppa.

0

BirgittaD

3 jul 2009 kl. 11:13

Jag tycker inte om de orkade pga konsistensen, hopplöst att få dom mjuka.

0

Irene A

3 jul 2009 kl. 16:23

Birgitta, jag har misstänkt att de kan bli sega efter torkning.
Det är ett av skälen till att jag inte har torkat några.
Det andra skälet är att lukten kan bli så överväldigande av en stor skörd, att jag är rädd för att inte stå ut med den om svamparna ska ligga på tork. Jag vet inte om det stämmer att de luktar mycket och länge då? Sillkremlor gör i alla fall det.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone