0 248 visningar

2 svar

Efter regnet

Lena M

8 jul 2009 kl. 11:09

som gav 37 mm här i Torsåker så börjar de så sakta dyka upp lite svampar. Aspsoppar på morgonens promenad och det andra är kanske nåt krös ?

0

gunhild i Kåddis

8 jul 2009 kl. 11:17

Här var det kruttorrt innan det kom 100 mm regn, dett är vatten bl.a. från min tomt, det är på väg ut i älven. Kul att det börjar dyka upp svampar!

0

Bo E

8 jul 2009 kl. 14:26

Aspsoppen skulle jag nog inte prickat in bara efter den bilden, men grattis i alla fall. En maskfri ung aspsopp är inte fy skam i svampblandningen.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone