Kan jag få hjälp med att artbestämma dessa två arter?
Den första känner jag igen, men kan inte komma på vad det är.
Den växer på asp.
Den andra, tror jag är en slags tryffel, liknar en potatis, men stupar även där. Den gick lite i rosa också.
Tack på förhand.
På första bilden finns en gammal rävticka, Inonotus rheades, ovanpå den ser det ut att sitta en inte fullt så gammal vargmjölk.
Tryffeln är en hartryffel, jag gissar att det är den som ska heta Rhizopogon luteolus, men jag är inte säker på vilka andra arter vi kan tänkas ha med det utseendet.
Jag tar tacksamt emot tips på nyare beskrivningar och nycklar av det släktet än de som finns i Nordic Macromycetes…
OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.