0 251 visningar

5 svar

Rosa kjuke

Ingvild

12 jul 2009 kl. 20:03

Dårlige bilder, men alle forslag tas imot med takk .-)

Ingvild

0

svampstaff

12 jul 2009 kl. 20:28

Skulle ju kunna vara en gammal rosenticka? om det är på gran.

0

Irene A

12 jul 2009 kl. 20:42

Den kan nog sitta på gran, men jag tycker det ser ut som kötticka, Leptoporus mollis.

0

svampstaff

12 jul 2009 kl. 20:45

Är kötticka oxå lite åt rosa hållet?

0

Ingvild

12 jul 2009 kl. 20:51

Jeg aner ikke treslaget! Den vokste på en trestamme som lenge er blitt brukt som sitteunderlag foran en bålplass. Ingen bark og for meg gode kjennetegn….
¨
Og ja svampstaff, kjøttkjuken er rosa, det var den jeg tenkte på :-)

0

svampstaff

12 jul 2009 kl. 21:37

kjottkjuk har jag aldrig sett här:)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone