0 229 visningar

6 svar

Ett litet svep från dagens promenad

anithau

25 jul 2009 kl. 14:04

Serie 1:1 - Mössmurkling
1:2 Kalle - den är redan uppäten.
1:3 - Okänd

Serie 2:1 - Rostnavling
2:2 - rostnavling
2:3 - Svavelgul taggsvamp - återkommer i år på samma plats som förra året, fast det är ännu fler fruktkroppar.

0

anithau

25 jul 2009 kl. 14:08

Bild 1:1 blev fel, det ska vara mössmurkling.

0

anithau

25 jul 2009 kl. 14:11

Bild 1-2 Rostnavling
Bild 3 Svavelgul taggsvamp

0

mikaeln/östgöten

25 jul 2009 kl. 15:33

Hej antitha, vad häftiga bilderna på rostnavlingarna är.

0

anithau

25 jul 2009 kl. 15:41

Hej själv och tack!

0

Helena i Lund

25 jul 2009 kl. 22:18

Rostnavlingarna ser väldigt goda ut…. ;p

0

anithau

25 jul 2009 kl. 22:20

He,he!
De är vackra, men nog inte goda.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone