0 428 visningar

6 svar

Hur fort växer dom?

gunhild Nordås

28 jul 2009 kl. 12:14

I förrgår hittade jag några karljohan när jag var ute med hunden, så i dag tog jag med en tom sockerpåse. Den räckte inte till, utan jag hade famnen full när jag vände hemåt(trots att jag grovrensat). Dom jag plockade i dag fanns inte där i förrgår.

0

Lill

28 jul 2009 kl. 12:58

Oj så fina!
Grattis!!!
Om du börjar hitta Karljohan nu så kanske de börjar ploppa upp här också nu.
I går hittade jag inga, men jag kanske ska ta en runda till i morgon. De verkar ju komma fort när de väl kommer.

0

Lena J

28 jul 2009 kl. 13:12

Grattis!
Det går snabbt nu!
Hittade en (i dåligt skick) igår,men det är kanske läge att kolla på fler ställen idag och imorgon, nu när det äntligen börjar hända saker i svampskogen efter regnet!

0

anithau

28 jul 2009 kl. 13:59

Snygga tallkallar.
Jag tror på ett bra år i år också.

0

Lena M

29 jul 2009 kl. 06:58

Oj vilken härlig skörd, jag var till min tallskog igår men där fanns bara gallsopp :(. Hittat tre kj här hemma !

0

Tanja i Gagnef

29 jul 2009 kl. 09:06

Härligt Gunhild! I min Kalleskog har jag bara hittat lite andra soppar än. Får ge mig ut i helgen och leta igen. Här i Dalarna hade vi ett otroligt Karl Johan-år i fjol, undrar om det kan bli lika fantastiskt två år i rad…?

0

Jan A, Uppsala

29 jul 2009 kl. 13:04

Jag har hört talas om ETT fynd av EN K-J i trakten, men igår hittade jag fina sandsoppar, brunsoppar, en sammetssopp - och massor med vacker gallsopp (har funnits här minst någon vecka nu)

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone