0 354 visningar

2 svar

Konstig kantarell

Mattias

1 aug 2009 kl. 16:08

Idag hittade jag 3kantareller lägnst uppe på en berghäll gömda under en knippe vit lav. Lavarna var knaster torra och jorden uppe på berghällen var inte djupare än en halv centimeter. Jag trodde kantareller behövde fukt och jord?

//Mattias

0

Tanja i Gagnef

1 aug 2009 kl. 16:51

Jag har gjort precis samma upptäckt. Har också hittat kantarell i gruset i kanten av en grusväg. De tycks göra precis som de vill ibland..! ;-)

0

Jan A, Uppsala

1 aug 2009 kl. 18:20

Inte så ovanligt att de “kommer upp” på upphöjda platser när det regnat mycket.

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone