0 254 visningar

5 svar

Rimskivling?

Fia A

5 aug 2009 kl. 19:55

Var i skogen säker på denna som en knopp av Rimskivling/Rynkad Tofsskivling, började vela nu hemma vid rensningen. Någon som kan bekräfta eller dementera så jag vet om den ska i pannan eller komposten? Tack på förhand :-)

0

Irene A

5 aug 2009 kl. 20:23

Finfina rimskivlingar!

0

Lena M

5 aug 2009 kl. 20:49

Här har de också kommit men många är redan förstörda ( larvangripna )
Det gäller att vara snabb !

0

Fia A

5 aug 2009 kl. 20:56

Åh, tusen tack för hjälpen! Nu åker den ner i pannan :-D

0

Rimspindling

Karl S

5 aug 2009 kl. 21:02

Fast nu är det nytt namn igen: rimspindling (Cortinarius caperatus).  Peintner & al visade redan 2002 att rimskivling el. rynkad tofsskivling varken är tofsskivling eller eget släkte, utan en spindelskivling.  Inte nog med det, redan Fries på 1800-talet, som först beskrev arten, insåg att det var en spindling. Vilket ju inte hindrar oss från att äta den.

0

Fia A

5 aug 2009 kl. 21:17

Nu är den tillredd och uppäten, solo för att jag skulle få testa smaken. Tyckte det smakade precis som stekt zucchini, både i smak och konsistens. God spindling!

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone