0 302 visningar

3 svar

En kremla ?

Lena M

13 aug 2009 kl. 07:47

Den påminner om fläckkremlan i färgen men foten är trådig. De små vackert rosa för att sedan blekna ur, kanten inrullad och hatthuden slemmig, växer gyttrat. Vad är det ?
Sedan en mussling ( tror jag ) på björkstam som jag inte vet namnet på. Seg och satt ordentligt fast, ingen utpräglad doft / smak vad jag kunde känna.
Tacksam för hjälp !

0

Irene A

13 aug 2009 kl. 07:52

“Kremlan” är beskvaxing, Hygrophorus erubescens

och musslingen på björk är almskivling, Hypsizygus ulmarius

0

Jan A, Uppsala

13 aug 2009 kl. 08:08

Almskivlingen är en rätt god matsvamp - tycker jag.
Beskvaxingen är det redan ovanligt ofantligt gott om - INTE god!

0

Lena M

13 aug 2009 kl. 08:15

Jasså var det en vaxing, inte undra på att att jag gick bet och så almskivling. Man lär sig något nytt nästan varje dag. Tack för hjälpen !

Svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan

OBS! Formuläret nedan är till för att svara på frågan i tråden ovan. Håll dig till ämnet och den ursprungliga frågan när du skriver ett svar. SKAPA ETT NYTT INLÄGG om du istället vill ställa en ny fråga eller starta diskussion i ett annat ämne. Olämpliga inlägg som inte följer forumreglerna kan komma att raderas.
Du är inte inloggad, men kan svara på inlägget ovan genom att fylla i formuläret nedan ändå genom att fylla i formuläret nedan. Är du regelbunden besökare på svampguiden kan du skapa ett konto för att slippa fylla i namn och säkerhetsfrågor varje gång du postar ett nytt inlägg. Välkommen att logga in eller skapa nytt konto. Det är gratis!
Välj bild…
Ladda hem Svampguiden till din telefon!
Available in Google Play
Rekommenderat Svampguiden rekommenderar Kaffe.se för dig som vill ha riktigt gott kaffe med dig ut i svampskogen
Ny Version! Svampguiden+ är en ny och uppdaterad app för iPhone och iPad som nu äntligen också finns tillgänglig för dig som har Android!
Svamptork finns att köpa på svamp.se
Identifiera arter med hjälp av kameran i din iPhone